کتابخانه کودک و نوجوان

کتابخانه‌ ی کودک و نوجوان خانه کتابدار وابسته به شورای کتاب کودک از بهار سال ۱۳۸۴ آغاز به کار کرده است. این کتابخانه بیش از ۵۰۰۰ منبع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، لوح فشرده، کتاب گویا،کتاب های حسی- لمسی، نقشه، پوستر آموزشی و بازی‌های فكری) در تمامی حوزه های موضوعی دارد. در حال حاضر این کتابخانه بیش از ۱۰۰۰ عضو دختر و پسر در گروه‌های سنی ۳ ماه تا ۱۶ ساله دارد. منابع کتابخانه بر اساس رده بندی دیویی در قفسه های باز نگهداری می شوند و به وسیله نرم افزار کتابخانه ای قابل بازیابی هستند. این کتابخانه علاوه بر امانت منابع مطالعاتی، کارگاه‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان (آشنایی با کتاب‌های مرجع، آشنایی با نشریه های کودک و نوجوان، آموزش کتابداری به کودکان و نوجوانان، آموزش شیوه پژوهش، آشنایی با مهارت های ‌های زندگی و...)، جشن ها و برنامه های جانبی به مناسبت های گوناگون ملی، مذهبی و بین‌المللی در طول سال برگزار می کند. علاوه بر خدمات فوق بازدید از مراکز علمی، فرهنگی و هنری، قصه‌گویی در اتاق قصه، بازی و سرگرمی، نمایش خلاق، کتابخوانی با صدای بلند، نمایش فیلم، نقد کتاب، دیدار با نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک و ... از دیگر فعالیت های  کتابخانه است. گروه های سنی ۰ تا ۱۶ ساله می‌توانند با پرداخت حق عضویت به عضویت کتابخانه درآیند و از منابع مطالعاتی و برنامه‌های آن استفاده كنند.

ساعات کار کتابخانه ها: همه روزه از ساعت ۸-۱۷ به غیر از روزهای پنجشنبه و جمعه وتعطیلات رسمی.

تازه های کتابخانه

برنامه خدمات عمومی کتابخانه کودک در بهار 1393

 برنامه کارگاه های خدمات عمومی کتابخانه کودک، در بهار 93 به شرح زیر می باشد:

ساخت بازی های فکری

 کارگاه ساخت بازی های فکری در تاریخ 30/11/92 توسط خانم سحر عبدالملکیان از گروه کوچ، برای بچه های گروه سنی (ب و ج) برگزار شد.

اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان

 اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان در دی ماه 92 معرفی شدند.

اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان

 اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان، در آذر ماه 92 معرفی شدند.

جشن شب یلدا "1392"

 جشن شب یلدا برای اعضای کتابخانه های خانه کتابدار در تاریخ 27/9/92، توسط خانم ها آرمین، دهقانی، میهن خواه و وکیلی برگزار شد.

جشن روز دوستی

 به مناسبت هفته معلولین، برنامه ای با عنوان "روز دوستی" در تاریخ 16/9/92،  توسط خانم حبیب نژاد برای اعضای گروه سنی (ب و ج) کتابخانه کودک خانه کتابدار و تعدادی از کودکان با نیازهای ویژه برگزار شد.

اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان

اعضای فعال کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار، در آبان ماه 92 معرفی شدند.

ساخت بازی های فکری

 کارگاه "ساخت بازی های فکری" در تاریخ 29 آبان 92 برای اعضای گروه سنی  (ب و ج) توسط خانم مریم هاشمی از گروه کوچ برگزار شد.

سفال

 کارگاه "سفال" برای اعضای گروه سنی الف به منظور آشنایی آن ها با تاریخچه سفال و سفالگری و اسباب بازی های تاریخی، توسط خانم مریم فرجی در نیمه دوم سال 1392 برگزار می شود.

هنر و شاهنامه "سال 1392"

کارگاه "هنر و شاهنامه" در نیمه اول سال 92 توسط خانم ده نمکی و در نیمه دوم سال توسط خانم پشنگ پور، در روزهای سه شنبه برای اعضای گروه سنی ب- ج برگزار می شود.

حلقه های مطالعاتی- گروه سنی ب "1392"

کارگاه حلقه های مطالعاتی برای اعضای گروه سنی (ب) توسط خانم هرندی زاده برگزار می شود.

عاشورا و کتابخوانی

به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی، مراسمی برای اعضای خانه کتابدار  در تاریخ 19 آبان ماه، توسط خانم ها اقلیدس، نکویی، میرخانی و هرندی زاده برگزار شد. 

برنامه پاییز و زمستان 1392 کتابخانه کودک

 برنامه های پاییز و زمستان سال 1392 در کتابخانه کودک و نوجوان خانه کتابدار به شرح زیر اعلام می شود. برای شرکت در کارگاه ها حتما ثبت نام بفرمایید.

اسباب بازیخانه "1392"

کارگاه اسباب بازیخانه توسط خانم مینا حبیب نژاد روزهای یکشنبه برای اعضای گروه سنی صفر تا سه سال و سه سال به بالا (همراه با مادرانشان) برگزار می شود.

جشن پایان تابستان 92

 جشن پایان تابستان سال 92 در تاریخ 24 شهریور، برای اعضای کتابخانه های خانه کتابدار توسط خانم ها اقلیدس، حبیب نژاد، قبادی و نکویی برگزار شد.

بازی های محیط زیستی

 در تاریخ 13/6/92 با هدف آشنایی با مفاهیم انرژی و آموزش صرفه جویی در مصرف منابع انرژی، برنامه ای برای اعضای گروه سنی (ج) کتابخانه کودک توسط خانم یونسی برگزار شد.

سفر به دنیای مجازی

در تابستان 1392، کارگاه "سفر به دنیای مجازی" با هدف آشنا کردن کودکان و نوجوانان (گروه سنی ب - ج) با کامپیوتر، اینترنت و...، توسط خانم مهشید دولت برگزار می شود.

آناتومی بدن

 کارگاه "آناتومی بدن" با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان از بدن انسان، توسط خانم فاطمه دهقانی برای اعضای گروه سنی (ج - د) برگزار می شود.

سفال و سرامیک

 کارگاه "سفال و سرامیک" برای اعضای گروه سنی (ب - ج)، توسط آقای سعید سالکی و با هدف تقویت خلاقیت و آشنایی با اسباب بازی های تاریخی در تابستان 92 برگزار می شود.

ساخت بازی های محیط زیستی

 به منظور آشنا کردن کودکان و نوجوانان با انواع پسماند و شیوه های کاهش حجم پسماند، کارگاهی در تاریخ 11/4/92 توسط خانم دهقانی برگزار شد.